Wednesday 16 May 2012

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

TAHUN                   :           DUA DYNAMIC
JUMLAH MURID :           26 ORANG



TEMA
SIHAT DAN CERDAS
TAJUK
JAGALAH KEBERSIHAN
MASA
60 MINIT

FOKUS UTAMA
Standard Kandungan
2.3
Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
Standard Pembelajaran
2.3.1
Membaca kuat ayat penyata dengan lancar, sebutan yang jelas, intonasi yang betul dan berjeda.
FOKUS SAMPINGAN
Standard Kandungan
3.2
Menulis secara mekanis berdasarkan bahan yang diberi dengan betul dan kemas.
Standard Pembelajaran
3.2.4
Menulis pelbagai perkataan dan frasa yang mengandungi perkataan dua atau lebih suku kata, diftong, vokal berganding, digraf dan konsonan bergabung dengan cara yang betul dan tulisan yang kemas.

OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran, murid dapat :
i.                     Membaca ayat penyata yang terdapat dalam teks.
ii.                   Menulis perkataan yang mengandungi  dua atau lebih suku kata dan frasa yang mengandungi perkataan dua suku kata atau lebih dalam buku tulis dengan betul.

PENGISIAN KURIKULUM
         i.           Ilmu :   Pendidikan Kesihatan, Pendidikan Moral
        ii.           Nilai :   Kebersihan, rajin
iii.                  KBT   :   Kreaviti dan inovasi
SISTEM BAHASA
Kata kerja tunggal    

MEDIA
Poster, lirik lagu, gambar dan lembaran kerja


STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

AKTIVITI
PENGISIAN KURIKULUM
CATATAN
Set Induksi
     1.       Guru mengedarkan lirik lagu cara-cara membasuh tangan.
     2.       Guru mempertontonkan video iklan  sabun lifebuoy.
     3.       Murid menonton sambil menyanyikan lagu tersebut bersama-sama.
     4.       Guru bertanya kepada murid secara rawak :
‘Apakah tajuk yang sesuai untuk lagu yang kamu nyanyikan tadi?’
     5.       Murid meneka tajuk yang sesuai.
     6.       Guru memberitahu tajuk yang akan mereka belajar pada hari ini.

KBT
KB-mengenal pasti
Lampiran 1
Lirik lagu

Video iklan
Langkah 1
     1.       Murid ditunjukkan poster cara-cara membasuh tangan yang betul.
     2.       Beberapa orang murid dipilih secara rawak untuk membaca langkah-langkah membasuh tangan yang terdapat pada poster tersebut.
     3.       Guru bersoal jawab dengan murid mengenai poster yang tertera. Contoh soalan yang boleh dibincangkan :
-          Bagaimanakah kamu membasuh tangan?
-          Adakah kamu membasuh tangan menggunakan sabun ?
-          Air yang bagaimanakah yang kamu gunakan ketika membasuh tangan?
     4.       Murid diminta menunjuk cara-cara membasuh tangan yang betul, mengikut langkah yang betul seperti yang tertera di dalam poster .

KB
-menghubungkaitkan



-menjana idea
Lampiran 2 Poster
Langkah 2
     1.       Guru meminta seorang murid membaca petikan daripada buku teks.
     2.       Guru menerangkan konsep  dan contoh ayat penyata yang terdapat dalam teks.
     3.       Murid membaca ayat-ayat penyata yang terdapat dalam teks.
     4.       Guru dan murid berbincang tentang ayat penyata yang dibaca. Contoh perkara yang boleh dibincangkan.


-          Tanda bacaan yang ada di pengakhiran setiap ayat.
-          Penggunaan huruf besar dalam permulaan ayat.


KB
-menghubungkaitkan
Lampiran 3 Buku Teks
m/s 21
Langkah 3
1.       Murid menyenaraikan perkataan-perkataan yang berwarna dalam buku teks
2.       Guru menjelaskan tentang apa yang dimaksudkan dengan suku kata dan frasa serta perbezaan antara keduanya menggunakan perkataan-perkataan berwarna yang disalin oleh murid.
3.       Murid memberi contoh-contoh perkataan lain di dalam teks yang menunjukkan suku kata atau frasa.
4.       Murid menulis perkataan yang mengandungi dua suku kata atau lebih dan frasa yang mengandungi perkataan dua suku kata atau lebih daripada contoh ayat dalam buku teks.

KB
-mentafsir
Lampiran 3 Buku teks
m/s  21

Lampiran 4
Senarai  perbezaan suku kata dan frasa
Pentaksiran
     1.       Setiap murid diminta membaca ayat penyata yang terdapat dalam teks.
     2.       Guru menilai ketepatan ayat penyata yang dibaca.
     3.       Murid melengkapkan ayat penyata menggunakan frasa yang sesuai.




KB
-mensintesis
Lampiran 5
Senarai ayat penyata


Lampiran 6
Lembaran kerja
Pemulihan
     1.       Murid membaca ayat-ayat penyata yang diberi.
     2.       Murid menyalin ayat penyata tersebut dalam buku tulis dengan betul dan kemas.

Lampiran 7

Pengayaan
     1.       Murid membina ayat penyata berdasarkan frasa yang diberi.

KB
-menghubungkaitkan
Lampiran 8

No comments:

Post a Comment